Kapitálové trhy – trochu jiný přístup

Moje zkušenosti s investováním jsou delší než 25 let, kdy jsem vydělal trochu větší peníze – mám zkušenosti s investicemi do nemovitostí, start-upů… a také kapitálových trhů. Tyto trhy mě dlouhodobě lákají protože jsou likvidní (mám přístup ke svým penězům), existuje velké množství produktů, do kterých mohu investovat (akcie, dluhopisy, opce, certifikáty a další deriváty), mohu se rozhodnout podle aktuální situace a ekonomických zpráv a v neposlední řadě je to něco jako online hra 🙂

Za celou dobu, po kterou jsem na kapitálovém trhu aktivní, jsem zjistil a naučil se několik zásadních věcí:

  • Akciový trh preferuje trpělivé před aktivními – toto je snad největší pravda, na kterou jsem ale přišel docela pozdě 🙂 Když se podíváte na dlouhodobý graf akciových indexů (DJ, S&P, DAX apod.) uvidíte, že stabilně rostou (díky inflaci a také díky tomu, že se ekonomika rozvíjí). V rámci dlouhého období samozřejmě indexy zaznamenaly (i výrazné!) propady, ale následný růst je vždy vyrovnal a překonal. Když se podívám na svoje investice, je zřejmé, že kdybych před 20 lety peníze investoval do indexu a nechal ležet, ušetřil bych si nervy a měl solidní zisk.
  • Zásadní je neprodělávat peníze – aktivní obchodování na trhu přináší riziko ztráty. Každý obchod se nepovede, ztráta je tedy přirozenou součástí procesu. Je kriticky důležité, aby ztráta nebyla zásadní – představte si, že investujete 1 000 000 Kč a ztratíte 33%. To je 333 333 Kč. Nyní vám zbylo pouze pouze 666 667 Kč. Abyste se dostali zpět na začátek, tj. na 1 000 000 Kč, musíte vydělat 333 333 Kč, které jste ztratili. Z částky 666 667 Kč je to ale 50%!!! Důležité je tedy přistupovat k obchodování ve stylu „hlavní je neprodělat“.
  • Rozdíl mezi investicí a spekulací – postupem času jsem si jasně uvědomil rozdíl mezi spekulací a investicí. Pro mě je investice něco, co mi přinese – pokud se nestane nic zásadního výnos (pozitivní cash-flow). Spekulace je něco, co mi může přinést zisk, ale nemá, nad tím v podstatě žádnou kontrolu. Nechci tedy být jen pasivní divák a sledovat, jak hodnota mé investice klesá – chci mít nastavenu svoji investici tak, aby mi, po čase, přinesla pozitivný výnos.
  • Čas musí být můj přítel – jak se moji znalosti kapitálového trhu zvětšovaly a měl jsem čím dál více zkušeností, začal jsem obchodovat s produkty, které mají časovou hodnotu. Uvědomil jsem si, že je psychologicky velmi těžké ustát situaci, kdy se nenaplňují vaše předpoklady a vzhledem k tomu, že produkt, se kterým pracujete, má omezenou časovou platnost, ztrácí na hodnotě. Proto většinou obchoduji a pracuji s produkty, kde čas pracuje v můj prospěch (např. po nějaké době vyplatí výnos).
  • Nemám rád fondy – fondy jsou zcela standardním investičním produktem a v poslední době jsou čím dál více populární i u nás. V době, kdy trhy rostou tak, jak jsem tomu svědky v posledních několika letech, získávají banky a investiční poradci nové přesvědčivé argumenty proč do nich investovat. Já ale nemám fondy rád. Tady je několik důvodů:
    • na začátku zaplatíte „vstupní poplatek“ a to někdy ve výši až 5% – automaticky jste tedy na začátku investice v mínusu. Co je ale ještě horší, správce fondu omezuje likviditu (resp. byste byli ve ztrátě) – neumožňuje vám vybírat peníze po delší dobu
    • platíte poplaky za správu ve výši cca 1-2% ročně – to omezuje váš výnos – v dlouhém horizontu poměrně výrazně
    • investice do fondů je označována za „dlouhodobou“ – co se ale stane, když trhy klesnou např. o 40-50% těsně před tím, kdy chcete svoje peníze vybrat? Tržní propady (které jsou soušástí ekonomického cyklu) musí fond v dalších letech dohnat.
    • dle průzkumů pouze 10% fondů překoná tržní index, tzn. 90% fondů má horší výkonnost než pasivní investice do indexu
  • každý se může mýlit – nikdo nemá věšteckou kouli a každý, i sebelepší, investiční manažer se může mýlit. Vybírám své investice pečlivě, ale, pokud to lze, chci mít chci mít aspoň nějakou ochranu v případě, že se moje předpoklady o vývoji ukážou jako nesprávné. Jak by se vám např. líbilo mít zisk z akcie Apple přesto, že její cena na trhu klesá?
  • trhy jsou někdy nedokonalé – z ekonomické definice by trhy měly být dokonalé a zcela odrážet známé okolosti. Vzhledem k tomu, že můžete nakupovat stovky tisíc produktů, stane, že můžete nalézt některé produkty nesprávně oceněny. To může představovat zajímavý a přitom bezpečný výnos.
  • skutečná cena peněz – běžně vidíme, že banky nám velmi špatné podmínky pro „bezpečné“ zhodnocení prostředků – na běžných účtech bývá minimální zhodnocení. Na trzích ale můžete koupit produkty, které jsou bezrizikové nebo s minimální mírou rizika, ale mohou vám přinést zhodnocení v řádu 5-6% p.a. Stačí je jen koupit a počkat danou dobu do splatnosti – toto je skutečná cena peněz.

Všechno dohromady – náš přístup

Výše jsem popsal moje zkušenosti a pohled na kapitálové investice – co ale s tím?

Snažíme se pro sebe a naše partnery dodržovat výše uvedené investiční zásady, pracovat a vytvářet produkty a složitější (opčními) strukturami, které umožňují částečně omezit riziko netrefení správné vývoje, ale i přesto mít zajímavý výnos nad 10% p.a. Výnos není dán „zázračnými“ obchody, kdy na jednom vyděláme 100%, ale další jsou ve ztrátě – jedná se spíše o trpělivé sbírání procent s maximálním důrazem na omezením rizika. Produkty a struktury, se kterými pracujeme, navíc časujeme typicky na dobu 12-18 měsíců, což je výrazně kratší horizont než dlouhodobé investice do fondů typicky v řádu cca 30 let a umožňuje likviditu daných protředků (např. v případě, že chcete mít pasivní příjem).

Pokud máte zájem o další informace nebo spolupráce, napište nám na investice@yes4grow.cz

Přečtěte si také další články na našem webu.

Mgr. Jakub Nosek, MBA, ACC (nosek@yes4grow.cz) je business mentor a management konzultant s téměř 16 lety zkušeností v oblasti poskytování služeb zaměřených na výkon, rozvoj a zvyšování efektivity jednotlivců i firem. Je zaměřen na rozvoj společností, zvýšení efektivity a motivaci pracovníků. Je aktivním účastníkem (poradcem, mentorem, porotcem) v různých akcelerátorech, start-up soutěžích a dalších programech podporujících rozvoj nových projektů a také hodnotitelem mnoha dotačních programů v České republice i Evropské unii.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *