Jsme tvrdohlavými výtvory naší vlastní mysli – je to důvod proč Marek Prchal pracuje pro Andreje Babiše?

Náš mozek nepracuje objektivně – naše přesvědčení jsou jeho tvrdohlavými výtvory. Chceme mít pocit, že kontrolujeme vnější svět a proto věříme věcem, které nejsou pravdivé. Snažíme se posílit pocit morální nadřazenosti – a stát se hrdiny. Mozek často selektivně zapomíná naše špatné chování. Osobní vzpomínka musí odpovídat současnému vnímání našeho vlastního já. Vše ostatní, nehodící, je potlačeno.

Mozek jde ale mnohem dál než je pouze selekce událostí – snaží se v našem jednání najít něco etického, lepšího, co ostatní nevidí. Tzv. „morální nadřazenost“ je považována za „jedinečně silnou a převládající formu pozitivní iluze“. Udržování „pozitivního morálního sebevědomí“ nenabízí pouze psychologické a sociální výhody, ale bylo zjištěno, že zlepšuje naše fyzické zdraví.

Podobně jako si odůvodňují Marek Prchal a Andrej Babiš smysl svého počínání, odůvodňovali si všechny své činy Mao, Stalin a Pol Pot i Hitler. Věřili, že mají pravdu, a že dělají „něco vyššího“.

Více o tomto fenoménu si můžete přečíst zde.

Přečtěte si také další články na našem webu.

Mgr. Jakub Nosek, MBA, ACC (nosek@yes4grow.cz) je business mentor a management konzultant s téměř 16 lety zkušeností v oblasti poskytování služeb zaměřených na výkon, rozvoj a zvyšování efektivity jednotlivců i firem. Je zaměřen na rozvoj společností, zvýšení efektivity a motivaci pracovníků. Je aktivním účastníkem (poradcem, mentorem, porotcem) v různých akcelerátorech, start-up soutěžích a dalších programech podporujících rozvoj nových projektů a také hodnotitelem mnoha dotačních programů v České republice i Evropské unii.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *