Jak mi trénink pozornosti umožnil vybudovat dvě úspěšné firmy

Také často na mobilu posouváte prstem nikdy nekončící příběhy sociálních sítí? Kolik času takto každý den strávíte? A kolik času vám během dne chybí?

Lidí, kteří se chovají právě takto, je většina. Na základě dlouholetých výzkumů bylo zjištěno, že pro dosahování hodnotných výsledků je nutno mít na práci dostatečně dlouhý, ničím nerušený, časový blok.

Potřeba vzruchu a strach z nudy

V dnešní době, kdy na židli nevydržíme „nečinně“ sedět více než několik málo minut se to zdá jako čirá utopie. Na základě výzkumů bylo zjištěno, že často neděláme věc, kterou chceme, ale děláme všechno ostatní, abychom danou věc dělat nemuseli. Střídáme nekonečné skrolování na sociálních sítích s tím, že se snažíme „udělat aspoň něco“ – abychom byli večer nespokojení, vyčerpaní a frustrovaní z toho, že jsme neudělali nic opravdu podstatného. Snažíme se to vynahradit závazkem více práce nebo dřívějšího vstávání další den. I to však vyžaduje koncentraci.

Jeden z polyhistorů Blaise Pascal řekl: „Problém člověka tkví v neschopnosti sedět sám v místnosti pouze se svými myšlenkami.“ Nemůžeme se odtrhnout od toho, co nás baví.“ Kořeny ale neleží v tom, že bychom byli závislí na zábavě… ale máme strach z nudy nicnedělání!

Klíč ke změně

Klíč k našemu rozvoji máme v rukou. Je to naše volba. Můžeme se naučit zvolit si „nudu“ místo nezacílené zábavy.

Jak dlouho dokážete dělat jednu věc bez vyrušení? Tedy bez toho, abyste si přečetli emaily, vzali do ruky telefon, prohlíželi si něco na internetu nebo odběhli od práce? Sledovali jste to někdy? Zkuste to! Zkuste si zapsat, kdy jste na jedné konkrétní věci začali dělat a kdy jste skončili. Možná budete překvapeni.

Když ovládnete svoji mysl, ovládnete svůj život

V dnešní době jsou velmi populární pojmy jako „mindfullness“, „trénink pozornost“, „zacílení“ a podobně. Zní to moderně, někdy až mysticky, v čem je ale podstata?

Cílem vašeho snažení by měl být ideál – tzv. pozornost bez úsilí. Tedy stav, kdy na jedné straně neztrácíte pozornost a na druhé straně nemusíte vyvíjet žádnou úmyslnou snahu, abyste pozornost udrželi.

Cokoliv ovládá vaši pozornost určuje, co jste schopni dosáhnout. Když dokážete ovládnout svoji pozornost, budete překvapeni, co všechno stihnete a dokážete. Cvičením získáte největší zbraň současnosti – schopnost zvolit (a udělat) si jedno místo druhého.

Jak toho dosáhnout? Samozřejmě, že každodenním cvičením. A nepůjde to hned 🙂 Musíte cvičit svoji schopnost zvolit si „nicnedělání a nudu“ před svody vzruchů, které nabízí dnešní svět. Musíte se zastavit a uvědomit si, co děláte. Uvědomit si to, že je vám nepohodlné jen tak si sednout a být se svými myšlenkami. Nejlépe pravidelně, ať už každý den nebo jen několikrát týdně. Jen tak si v klidu sednout a nechat své myšlenky plynout. Nechat plynout, bez jakéhokoliv úsilí.

Váš rituál by mohl vypadat takto:

  • sednete si pravidelně (např. denně) tam, kde máte úplný klid a nejste ničím a nikým rušeni
  • během tohoto sezení (např. 10 minut) pozorujte svoje myšlenky, pocity, smysly, tělo i okolí
  • nechte všechno, co pozorujete, nechat plynout… nesnažte se to ovládnout
  • opakujte vaše sezení dostatečně dlouho (neznamená to jen 5x nebo 10x – mniši meditují celý život!)

K meditacím můžete použít různé nástroje nebo aplikace jako např. Headspace nebo Calm, ale jako základ vám stačí uvedený postup.

Sledujte svůj pokrok

Trénujete zacílenou pozornost – sledujte tedy co děláte a jak dlouho vydržíte bez přerušení. Nemusí to být nic sofistikovaného, stačí vám papír a tužka. Např. takto:

Zajistěte si klid na práci

K mnohem lepší koncentraci vám pomůže, když si najdete čas, kdy se nenecháte absolutně ničím rušit. Ztlumte telefon, zavřete internetový prohlížeč, zavřete dveře a dejte na ně cedulku. Udělejte všechno pro to, abyste se nenechali rušit.

Podívejte se na svůj kalendář? Máte zaplněnu každou minutu? Podívejte se ještě jednou… opravdu musíte řešit každou věc? Je důležitá? Nemůže to udělat někdo jiný? Naučte se rozlišovat věci. Naučte se říkat NE.

Více a podrobněji si na toto téma přečtete v tomto článku.

Přečtěte si také další články na našem webu.

Mgr. Jakub Nosek, MBA, ACC (nosek@yes4grow.cz) je business mentor a management konzultant s téměř 16 lety zkušeností v oblasti poskytování služeb zaměřených na výkon, rozvoj a zvyšování efektivity jednotlivců i firem. Je zaměřen na rozvoj společností, zvýšení efektivity a motivaci pracovníků. Je aktivním účastníkem (poradcem, mentorem, porotcem) v různých akcelerátorech, start-up soutěžích a dalších programech podporujících rozvoj nových projektů a také hodnotitelem mnoha dotačních programů v České republice i Evropské unii.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *