Nový kolega se ke mně chová nadřazeně

Stalo se vám někdy, že jste měli kolegu, který byl sice formálně na stejné úrovni, ale choval se k vám nadřazeně? Snažil se vám zadávat práci a dával najevo, že nejste na jeho úrovni?

Dříve než začnete bojovat, je lepší se na chvíli zamyslet, proč tak vlastně dělá. Většinou je to proto, že se cítí nejistý, chce si vydobýt místo v rámci organizace. Často se to také děje v případě, že přichází z nějaké velké organizace do menší, pružnější, s plochou organizační strukturou a s mladšími kolegy – najednou nemá zázemí, na které je zvyklý, kultura je otevřená, ale on přece „má zásluhy“ – a snaží si svým chováním získat respekt.

Co s tím uděláte? Všechno je o hranicích – nastavte je co nejdříve. Nedělejte to, co vám nenáleží a není příjemné. Neberte si věci osobně – tento kolega by se pravděpodobně choval úplně stejně k jiným lidem s vašimi zkušenostmi. Pokud problém přetrvává, buď te věcní – sepiště jak konkrétně překračuje kolega pravomoci a zkuste s ním přímo promluvit. Pokud nepomůže ani to, můžete se obrátit na vašeho společného nadřízeného – vyplatí se ale zkusit vyřešit tuto situaci bez šéfa.

Pokud si chcete přečíst celý článek, najdete jej zde.

Přečtěte si také další články na našem webu.

Mgr. Jakub Nosek, MBA, ACC (nosek@yes4grow.cz) je business mentor a management konzultant s téměř 16 lety zkušeností v oblasti poskytování služeb zaměřených na výkon, rozvoj a zvyšování efektivity jednotlivců i firem. Je zaměřen na rozvoj společností, zvýšení efektivity a motivaci pracovníků. Je aktivním účastníkem (poradcem, mentorem, porotcem) v různých akcelerátorech, start-up soutěžích a dalších programech podporujících rozvoj nových projektů a také hodnotitelem mnoha dotačních programů v České republice i Evropské unii.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *